پایان نامهجزوات درسیدروس عمومیدسته‌بندی نشدهرشته اقتصادرشته حقوقرشته مهندسی برق و الکترونیکرشته مهندسی فناوری اطلاعاترشته مهندسی کامپیوتر

ساختار یک مقاله خوب چگونه است؟

ساختار مقاله

ساختار یک مقاله تحقیقاتی از 1. عنوان 2. نام نویسندگان 3. چکیده 4. کلمات کلیدی 5. مقدمه 6. مواد و روشها 7. نتایج 8. بحث و نتیجه گیری 9. تقدیر و تشکر 10. فهرست منابع 11. ضمیمه ها 12. موارد تکمیلی.

بخشهایی مانند تقدیر و تشکر و پیوست و موارد تکمیلی لزوماً در همه مقالات وجود ندارد و به نوع مقاله و ژورنال مورد نظر بستگی دارد.

عنوان:

انتخاب عنوان مناسب یکی از مهمترین قسمتهای مقاله است که باید موضوع تحقیق را به طور دقیق بیان کند و با اهداف و یافته های تحقیق مرتبط باشد. مباحث تکراری و قدیمی را انتخاب نکنید. عنوان مقاله می تواند یک جمله خبری یا یک سوال باشد.

نویسندگان:

اهمیت و سهم محققان در تحقیق به ترتیب از چپ به راست (در مقالات انگلیسی) و راست به چپ (در مقالات فارسی) داده می شود. با قرار دادن شماره بالاتر از نام ، می توان آدرس و ایمیل یا شماره تلفن افراد را در زیر نام یا در پاورقی مقاله ذکر کرد.

مرور:

این هدف از تحقیق ، روشهای اصلی و نتایج را خلاصه می کند. حجم چکیده معمولاً بین 300 تا 500 کلمه است (تقریباً نیم صفحه).

کلید واژه ها:

این موضوعات کلی را شامل می شود. کلمات کلیدی برای تسهیل جستجو در میان مقالات و یافتن مقالات مرتبط با یک موضوع خاص استفاده می شوند.

مقدمه:

در مقدمه ، موضوع تحقیق ، پیشینه تحقیق (بررسی مقالات و مطالعات گذشته) ، ضرورت و هدف تحقیق توضیح داده شده است.

مواد و روش ها:

موضوع مقاله ممکن است عملی ، نظریه یا شبیه سازی باشد. اگر مقاله کاربردی باشد ، این بخش روش ها ، ابزارها و تجهیزات تحقیق و مواد استفاده شده را شرح می دهد. اگر مقاله نظری یا شبیه سازی باشد ، این بخش به ریاضیات ، فرضیه ها ، اثبات قضیه های ذکر شده ، نرم افزار مورد استفاده و مقادیر عددی هر پارامتر می پردازد.

نتایج :

نتایج بدست آمده در تحقیق که حاصل آزمایشات هدفمند ، طراحی و تجزیه و تحلیل آماری داده ها ، مدل سازی یا شبیه سازی ریاضی ، استفاده از نرم افزار است ، ذکر شده است. این اطلاعات عمدتاً به صورت شکل (نمودار) است. و یک جدول ارائه شده است.

بحث و نتیجه گیری:

یافته های تحقیق مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت ، در مقایسه با تحقیقات قبلی و دلایل شباهت و تفاوت بین آنها توضیح داده شد. جمع بندی و اعلام نتیجه خاص یکی از مواردی است که باید در قسمت نتیجه گیری مورد بحث قرار گیرد.

سپاسگزار:

در این قسمت از همه کسانی که نویسنده را موفق ساخته اند تشکر می کنم.

منابع:

منابع مورد استفاده در تحقیق به روشهای مختلف (بسته به نوع نگارش) نوشته شده است. در متن مقاله ، به تعداد یا نام نویسندگان منابع و سال انتشار اشاره شده است.

در حالت اول ، منابع بر اساس تعداد مرتب می شوند. در حالت دوم ، منابع بر اساس حروف الفبا مرتب می شوند (نام خانوادگی نویسندگان منابع).

در لیست منابع ، بسته به نوع منبع ، مشخصات آن به شرح زیر نوشته شده است (البته ملاک اصلی روش نگارش مقاله است).

منبع مقاله: مقاله
نام خانوادگی ، نام (مختصر یا کامل) (سال انتشار مقاله) ، عنوان مقاله ، نام ژورنال ، شماره شماره ، صفحه شروع و پایان مقاله.

منبع: کتاب گردآوری یا تدوین شده
نام خانوادگی ، نام (مختصر یا کامل) (سال انتشار کتاب) ، عنوان کتاب ، نام شهر ، محل انتشار ، ناشر.

نوبت ویرایش کتاب پس از عنوان کتاب نقل شده است. اگر کتاب بیش از یک جلد باشد ، بعد از عنوان کتاب ، تعداد جلد مورد استفاده آورده می شود.

منبع: کتاب ترجمه شده

نام خانوادگی ، نام (مختصر یا کامل) (سال انتشار کتاب به زبان مقصد) ، عنوان کتاب ، نام مترجم یا مترجمان ، نام شهر نشر ، ناشر.

منبع: پایان نامه

نام خانوادگی ، نام (مختصر یا کامل) (سال دفاع از پایان نامه) ، عنوان پایان نامه ، مدرک تحصیلی ، نام دانشگاه ، محل دانشگاه.

منبع: مقاله ارائه شده در کنفرانس

نام خانوادگی ، نام (مختصر یا کامل) (سال کنفرانس) ، عنوان مقاله ، محل کنفرانس.

منبع: اینترنت

نام خانوادگی ، نام (مختصر یا کامل) ، عنوان مقاله ، تاریخ بارگیری اینترنت ، آدرس وب سایت.

ضمائم:

در این بخش ، می توانید نقشه ها ، آمارها ، تصاویر ، نمودارها و مواردی را که به درک مطالب ارائه شده در مقاله کمک می کنند ، اضافه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا