پایان نامهجزوات درسیدروس عمومیدسته‌بندی نشدهرشته اقتصادرشته حقوقرشته مهندسی برق و الکترونیکرشته مهندسی فناوری اطلاعاترشته مهندسی کامپیوتر

چطور برای مقاله یک چکیده ی خوب بنویسیم؟

امروزه بسیاری از دانشجویان در سراسر کشور در حال تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) هستند. این دانشجویان برای تقویت رزومه خود باید مقالات خود را در مجلات و کنفرانسهای معتبر دنیا منتشر کنند. بنابراین ، آنها باید نحوه نوشتن مقاله را بیاموزند و اولین قدم چگونگی نوشتن چکیده است. تا اینکه مقاله آنها در اسرع وقت توسط ژورنال انتخابی آنها تأیید شود.

یک مقاله چارچوب خاصی دارد و دانشجویان و محققان باید مقاله ای را در این چارچوب و با توجه به ویژگی های آن بنویسند.

عنوان مقاله ، نام ، سمت و دانشگاه نویسندگان (همراه با ایمیل دانشگاهی) ، چکیده ، معرفی موضوع ، تاریخچه تحقیقات ، کارهای قبلی و مزایا و معایب آنها ، پیشنهاد ، تجزیه و تحلیل و بررسی پیشنهاد ، نتایج آزمایشگاه ، نتیجه گیری ، تقدیر و تشکر ، منابع و سرانجام ، در صورت لزوم ، پیوست ها ، چارچوب از پیش تعریف شده مقالات.

بعد از عنوان که یکی از مهمترین قسمتهای مقاله است و باید مقاله را در یک سطر به مخاطب معرفی کند ، باید نام ، سمت و دانشگاه نویسندگان نوشته شود.

بعد از این دو ، نوبت به چکیده مقاله می رسد. در چکیده مقاله ، باید به طور خلاصه مقاله را در چند پاراگراف معرفی کنید. این بدان معناست که با خواندن آن ، مخاطب متوجه خواهد شد که این مقاله به چه نتیجه ای برای آنها دست می یابد. این موضوع آنقدر مهم است که اگر چکیده مقاله خوب باشد ، مخاطب تمایل به خواندن آن دارد.

در غیر این صورت او آن را نمی خواند. این مهم زمانی اهمیت بیشتری می یابد که بدانیم بسیاری از مجلات و نشریات علمی و پژوهشی مقاله را به صورت رایگان در اختیار خواننده و کاربران قرار نمی دهند و در ازای دریافت و بارگیری مقاله ، از خواننده و کاربر پول دریافت می کنند.

در این حالت ، چکیده مقاله نقشی مشابه مقاله تبلیغاتی دارد. اگر چکیده خوب باشد ، خواننده حاضر است برای بارگیری کل مقاله هزینه بپردازد.

ویژگی های انتزاعی

بیشتر ژورنال ها محدودیتی در چکیده مقاله ندارند. البته برخی از آنها از نویسندگان می خواهند چکیده مقاله را در 300 کلمه بنویسند. داوران همچنین به بخش چکیده توجه زیادی می کنند.

تا آنجا که می توان گفت چکیده بد رد مقاله را تضمین می کند. به طور خلاصه ، چکیده مقاله باید چندین موضوع مهم را پوشش دهد. اول ، هدف مقاله چیست؟ نویسندگان در این مقاله چه چیزی را دنبال کردند؟ ثانیا ، برنامه نویسندگان برای پاسخ به سوال اول چیست؟ بدون شک نقصی وجود داشت که نویسندگان را به تحقیق ترغیب می کرد.

بنابراین پیشنهاد آنها چیست؟ سوم ، آنها به چه چیزی رسیده اند؟ یعنی چه نتایجی بر اساس برنامه خود کسب کرده اند؟ و رد نهایی این نتایج به چه معناست و چه چیزی را ثابت می کند؟ آیا آنها به سوال اول خوب پاسخ دادند یا نه؟ توجه داشته باشید که چکیده کاملاً متنی است.

از شکل ها ، نمودارها و جداول استفاده نمی کند. برخی حتی اقدامات احتیاطی اضافی را انجام می دهند و پیشنهاد می کنند که نویسندگان فرمولها و روابط ریاضی را به طور خلاصه وارد نکنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا