رشته حقوق

مقاله مقدمات علم حقوق و حقوق اساسی (دانلود)

عنوان : مقدمات علم حقوق و حقوق اساسی

قالب :  PDF

قیمت :   رایگان

شرح کوتاهی از مقاله: به دلیل گسترش روزافزون جوامع بشری در بخشهای مختلف زندگی و به دلیل روح انسانی که یک موجود اجتماعی است و به دلیل وجود دو گرایش خیر و شر در انسان که باعث می شود شخص گاهی قیام کند و از حقوق دیگران چشم پوشی کند، بشر برای زندگی مشترک و جلوگیری از تعامل کنش های انسانی در جوامع مختلف ، دولت هایی را تشکیل داده و صفوف اجتماعی را در میان خود ایجاد کرده و برای اداره جوامع از طریق دولت ها ، قوانین مختلفی را در زمینه های مختلف وضع کرده اند. طول تمدن بشری دستخوش تغییرات و دگرگونی های بسیاری شده است. بسیاری از قوانین اصلی بر اساس نگرش مقامات دولتی یا بزرگان به زندگی بود و در بسیاری از موارد زیردستان و عموم مردم قربانی قوانین یک طرفه آنها شدند.

بتدریج که کشورها بوجود آمدند و رشد بشری سرعت گرفت. قوانین وضع شده از حالت تعادلی بهتر برخودار شدند. 124 هزار پیامبر فرستاده شده ازسوی خداوند با ارشادات و راهنمایی های خود نقش بسیار مهمی را در شکل گیری صحیح قوانین برخوردار می باشند.  آنان با استفاده از وحی و متصل بودن به خالق هستی که دانای به رسالت بشر بر روی زمین می باشد به مرور قوانین زیستی مهمی را در زمین به اجرا در آوردند و مردم را نسبت به رسالت خود بر روی زمین آشنا نمودند.  بتدریج که جوامع بشری گسترش یافته اند قوانین نیز پیچیده تر شده اند و از سر فصلهای متنوع برخوردار گشتند.  در این مقاله به بررسی بعضی از مقدمات علم حقوق و قوانین اساسی می پردازیم.

درباره مبنا و هدف قواعد حقوق اختلاف بسيار است, چندان كه مي توان گفت تا كنون در هيچ يك از مسائل اجتماعي بدين پايه بحث و گفتگو نشده است. كاوش در اين باره كه حقوق بر چه مبنايي استوار است و هدف از قواعد آن چيست و پيشينه اي درخشان دارد و از زمان حكيمان يونان تا كنون انديشه هزاران نويسنده و متفكر و دانشمند را به خود مشغول داشته است.

فهرست :

مقدمات حقوق و حقوق اساسی

مبنا و هدف حقوق

ماهیت نظام حقوقی

رابطه حقوق با سایر علوم

رابطه حقوق و اقتصاد سیاسی

رابطه حقوق و علوم سیاسی

رابطه حقوق و علوم طبیعی و ریاضی

مفهوم قانون اساسی

گرایش به قوانین اساسی مدون

دلائل و چگونگی ظهور قوانین اساسی

انواع قوانین اساسی

قانون اساسی یكدست و قانون اساسی مختلط

قانون اساسی اقتداری یا اعطایی

قانون اساسی نیمه اقتداری- نیمه اعطایی

قانون اساسی مردم سالار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا