پایان نامهجزوات درسیدروس عمومیدسته‌بندی نشدهرشته اقتصادرشته حقوقرشته مهندسی برق و الکترونیکرشته مهندسی فناوری اطلاعاترشته مهندسی کامپیوتر

بررسی و آشنایی با انواع مقالات علمی و پژوهشی

هدف از نگارش یک مقاله علمی و پژوهشی انتشار نتایج نویسنده و تحقیقات نویسنده مقاله و به اشتراک گذاشتن و توسعه تحقیقات با کمک سایر محققانی است که در یک زمینه مشترک با نویسنده کار می کنند. در واقع ، انتشار نتایج یک تحقیق علمی تکامل یک مسئله علمی را کامل می کند. بنابراین ، درک کامل چنین مقالاتی که دارای اعتبار علمی کامل هستند بسیار مهم است. اکنون قصد داریم پنج دسته کلی مقاله علمی و پژوهشی را معرفی کنیم:

دسته اول: مقالات آی اس آی (ISI)

ISI از اصطلاح Institute Scientific Information گرفته شده است. این سایت در سال 1960 توسط دکتر اوژن گارفیلد معرفی شد و توسط موسسه علمی تامسون در سال 1992 خریداری شد و اکنون به عنوان علمی تامسون شناخته می شود. پایگاه داده ISI امروزه هزاران مجله علمی را از طریق پایگاه داده Web of Knowledge (بخشی از Web of Science) در دسترس مخاطبان و محققان قرار می دهد. این مituteسسه علمی تأثیر بسزایی در ارتقا سطح علمی مختلف در عصر حاضر دارد. بنابراین ، بسیاری از دانشجویان و محققان امروز برای تأیید اعتبار آنها سعی می کنند دستاوردهای علمی خود را در ژورنالهایی که دارای رتبه ISI هستند منتشر کنند.

دسته دوم: مقالات ISC

ISC از اصطلاح مرکز استناد علوم جهان اسلام گرفته شده است. ISC یک پایگاه استنادی در جهان اسلام است که توسط مرکز اطلاعات منطقه ای علوم و فناوری شیراز ایجاد شده و مجلات علمی و مقالات چاپ شده در کشورهای اسلامی را فهرست بندی می کند. در حال حاضر ، بیش از 57 کشور در این پایگاه داده شرکت کرده اند و همچنین با معرفی بیش از 800 مجله در داخل و خارج از کشور ، این موسسه به محققان فرصت استفاده از این امکانات و انتشار مقالات خود را در ISC می دهد. آنها را بیاورید.

انواع مقالات علمی و پژوهشی و تفاوت مقالات ISI و ISC:

با انتشار مقالات ISI می توان از دانشگاه های معتبر بین المللی جهان بورسیه گرفت و اهمیت انتشار چنین مقالاتی از اعتبار و کیفیت بالاتری نسبت به سایر مقالات برخوردار است. از طرف دیگر ، انتشار مقالات در ژورنال ISC هزینه کمتری نسبت به چاپ مقالات در ژورنال ISI دارد و همچنین در موسسه ISC ، قضاوت آسان تر و سریعتر از موسسه ISI است.

برسی مقالات پژوهشی

دسته سوم: مقالات علمی و پژوهشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری

سازمانهای مختلفی در ایران وجود دارند که مجلات معتبر علمی پژوهشی را معرفی و اعلام می کنند. در حال حاضر ، وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری سیستم هایی را تاسیس کرده اند که در آنها انتشارات علمی و پژوهشی معتبر داخلی را معرفی و رتبه بندی کرده اند. سیستم رتبه بندی مجلات علمی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری توسط این وزارتخانه ایجاد شد تا مجلات علمی کشور را فهرست بندی کرده و با ارزیابی های کارشناسی و علمی رتبه بندی کند.

مخاطبان اصلی این نوع مقاله ها استادان دانشگاه ، دانشجویان دکتری و تحصیلات تکمیلی ، محققانی هستند که در مراکز علمی ، تحقیقاتی و تولیدی کار می کنند.

دسته چهارم: مقالات علمی – تبلیغاتی

این مقالات عمدتاً یکی از رشته های علمی را ترویج می کنند و هدف آن ارتقا the سطح دانش خواننده است. در واقع سعی می شود مخاطبان را با مباحث جدید علمی آشنا کند. اصولاً این نوع مقالات هدفی جز آشنایی ندارند و می توانند ترجمه یا تالیف باشند.

دسته 5: مقالات کنفرانس

مقالاتی که در یک کنفرانس پذیرفته یا ارائه می شوند ، مقالات کنفرانس نامیده می شوند. در یک کنفرانس افرادی که در زمینه خاصی تحقیق می کنند اطلاعات را رد و بدل می کنند. بیشتر اوقات ، ایده ای که در ابتدا به ذهن خطور می کند به عنوان مقاله کنفرانسی منتشر می شود و به جامعه علمی ارائه می شود. در این مرحله ، جزئیات هنوز دقیق بررسی نشده و مقایسه کافی با سایر مطالعات مشابه انجام نشده است. مزیت اصلی مقالات کنفرانس این است که مقاله به صورت شفاهی و سخنرانی ارائه می شود و بنابراین با سایر کارشناسان در مورد آن بحث می شود.

تفاوت مقالات کنفرانس و ژورنال:

تفاوت مقالات ژورنال با مقالات کنفرانس در این است که در مقالات کنفرانس بیشتر مقالات منتشر می شوند ، اما در مقالات ژورنالی اکثر مقالات رد می شوند مگر اینکه توجیه خوبی برای پذیرش و چاپ آنها باشد. بنابراین ، کنفرانس ها مکان خوبی برای شروع انتشار مقالات هستند ، اما در کشور ما مقالات ژورنالی اهمیت بیشتری نسبت به مقالات کنفرانس دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا